החשד: קצין במיל' עקץ חברים מהצבא וקרובי משפחה

| פורסם: 04 ספטמבר 2014 מהעיתונות

בין האנשים שהלוו לקצין מיליוני שקלים: מנכ"ל המשרד לביטחון פנים לשעבר, חגי פלג, ואלמנת הקצין הנערץ ארז גרשטיין. החשוד טוען שפעל ללא כוונה פלילית וכי נזקק לכסף כדי למשוך כספי זכייה בלוטו עקב מוגבלות בבנקים. עדכון: סגן אלוף א' שוחרר למעצר בית, קרוב משפחתו עדיין עצור

החקירה בפרשה החלה כבר בחודש יוני 2013 כחקירה סמויה, והפכה רק לאחרונה לגלויה. נגד הקצין התלוננו עד כה 10 אנשים. לדברי סנגורו של הקצין החשוד, עו"ד תומר נווה, לאחר שהחשוד נעצר הוא ויתר על יעוץ משפטי והעדיף לשתף פעולה עם חוקריו תוך שהוא מוסר גרסה מלאה לפיה קיבל את הכספים כדי להעבירם לאדם אחר, קרוב משפחתו שזהותו ידועה למשטרה. לפי החשוד בחקירה, קרוב המשפחה זכה בלוטו אולם מאחר והוא שרוי בחובות כבדים הוא היה זקוק לכסף כדי למשוך את סכום הזכייה.המשטרה מייחסת לסגן אלוף במילואים, בן 54 מעפולה, עבירה של קבלת דבר בנסיבות מחמירות: לפי החשד, בין השנים 2006 עד 2013 הקצין קיבל מאחרים במרמה כספים בהיקף של כחמישה מיליון שקלים. בין "הקורבנות" קרובי משפחה חברים מתקופת שירותו של החשוד בצה"ל. למשל, אל"מ במילואים חגי פלג, לשעבר מנכ"ל המשרד לביטחון פנים – שסיפר במשטרה כי הלווה לחשוד כמיליון שקלים – ואלמנתו של הקצין הנערץ ארז גרשטיין ז"ל, מפקד עוצבת לבנון לשעבר, שנטען כי נתנה לחשוד 300 אלף שקלים.

החשדו הובא (שני, 12.5) לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בעכו. בפתח הדיון ביקש עו"ד נווה לאסור את פרסום שמו ותמונתו, בטענה שמהלכיו אינם מהווים כלל עבירות פליליות אלא נעשו בצורה לגיטימית וחוקית ללא כל רצון לקבל דבר במרמה. נציג המשטרה,רס"מ עידן ארנשטיין, התנגד לאיסור הפרסום אולם השופט זיאד סאלח קיבל את עמדת הסנגור והחליט לאסור לפי שעה את פרסום שמו ותמונתו של החשוד, בין היתר בנימוק כי עברו נקי לחלוטין.

המשטרה חשפה בדיון כי מדובר ב-10 מתלוננים נגד החשוד, "לקח להם זמן עד שאזרו אומץ להגיע למשטרה כשהחלה החקירה הגלויה ולמסור עדות". כמו כן נחשף, כי בחקירתו במשטרה מסר החשוד שם של אדם נוסף שהיה מעורב איתו בקבלת הכספים – אותו קרוב משפחתו שלטענתו היה הרוח החיה מאחורי הפרשה.

od tomer nave 
 עו"ד תומר נווה

עו"ד נווה טען, כי החשוד מתגורר בשנה האחרונה בבית אביו לאחר שכל רכושו, עסקיו, נכסיו וקופות הגמל שלו נלקחו ממנו על ידי כונס הנכסים הרשמי, במטרה לשלם את חובותיו. "לא מדובר באדם שהסתובב במכוניות יוקרה ברחבי העיר, אכל במסעדות טובות והוציא את עיניהם של הקורבנות בעקבות הכספים שניתנו לו". לדברי הסנגור, הכספים ניתנו לחשוד בעקבות קריסה כלכלית של אחיו, וגם החשוד עצמו נרתם לעזרתו. עוד הוא טען, כי חלק נכבד מהכספים נלקח מבני משפחתו שנמצאים איתו בקשר עד היום. "בטיפשותו הרבה הלך החשוד שבי אחר אדם אחראשר שמו מוזכר חדשות לבקרים", טען הסנגור, "תמוה בעיניי מדוע הוא לא יושב פה היום כנוכח במעצר ימים".

השופט סאלח האריך את מעצרו של החשדו בשלושה ימים והדגיש: "אף כי החקירה החלה לפני כשנה היא עדיין היא לא באה לסיום, נותר לחקור עדים נוספים אשר חקירתם מתחייבת בין היתר מהודעתו של החשוד".

עדכון (18.5.14)

בית משפט השלום בעכו האריך עד 22 במאי את מעצרו של קרוב משפחתו של הסגן אלוף שנעצר גם כן בפרשה. מעצרו של סגן אלוף א' הוארך עד 19 במאי, כשהשופט קבע כי "בהיעדר התפתחות דרמטית  בחקירה המשטרה תשקול באהדה שחרור החשוד".

בדיון של הקרוב משפחה טען סנגורו כי "על פי גרסתו הוא לא מעורב כלל בעניין העוקץ המיוחס לחשוד א'. החשוד מודה שקיבל הלוואה מא', יש על כך גם מסמכים חתומים בכתב שנערכו בפני עו"ד. החשוד מכחיש כל קשר לקצינים, הוא לא מכיר אותם, הם לא מכירים אותו ואף אחד לא מסר לו כסף ישירות. הראיות לכאורה הקושרות אותו לאירוע קלושות למידי ומבוססות על עדות החשוד העיקרי בתיק ותו לא".

השופט זיאד סלאח קבע  לגביו כי קיים בסיס לחשדות. לדבריו, "אותו בסיס מעוגן בהודעת המעורב הנוסף והן בהודעות  של אנשים אחרים, אשר מהם הוצאו  כספים או צ'קים, שלכאורה נמסרו לידי מעורב האחר וגם לידי החשוד שבפניי. החשוד עצמו מכחיש את החשדות וטוען כי קיבל את הכספים מאותו מעורב, אך כהלוואה ולא  עקב מעשה מרמה".

עדכון (20.5.14)

בבית מפט השלום בעכו התקיים דיון בבקשה נוספת של המשטרה להאריך את מעצרו של סגן אלוף א' החשוד בעוקץ של מיליוני שקלים.

סנגורו של א', עו"ד תומר נוה, הציג בפני בית המשפט הודעות SMS והקלטות שמעידות לדבריו כי הסגן אלוף ביקש מהחשוד השני, שלטענת הסנגור הוא החשוד המרכזי בפרשה, 200 שקלים לשבת – מה שלטענתו שומט את הקרקע מהחשד כי הסגן אלוף שלשל כספים רבים לכיסו וחי חיי ראוותנות.

"אם מדובר בחשוד שהכניס לכיסו כספים, השתמש בהם לניהול אורח חיים ראוותני, המקרה הזה ממש רחוק מהמציאות. חברי יודע איפה החשוד גר, איך הוא חי ודי להביט בהודעות ה – SMS שנמצאות בטלפון כדי להבין עד כמה מצבו הוא דלפון וכל הכספים כפי שניתן לראות, הועברו במרמה על ידי החשוד המרכזי (קרוב משפחתו של א').

החשוד משתף פעולה באופן מלא, מוסר גרסאות שתואמות את גרסאותיו הקודמות, שלא כמו החשוד המרכזי , שבוחר חדשות לבקרים לשמור על זכות השתיקה ולא לענות בעימותים שנעשים לו עם כלל המתלוננים. החשוד לא קשור בכל עבירה פלילית והגיע זמן להורות על שחרורו.
בדיון הקודם נקבע כי במידה ולא תחול התפתחות דרמטית בחקירה א' ישוחרר בתנאים מגבילים, אך אתמול התייצבה היחידה החוקרת עם בקשת מעצר נוספת. השופט זיאד סאלח קבע כי לא חלה התפתחות דרמטית ואף חלק מגרסתו של א' נתמכת על ידי דברים שמסר קרוב משפחתו בחקירה בכל הנוגע לקבל הכספים.

לגבי מצבו של א', קבע השופט כי גם המשטרה מסכימה לכך שמדובר באדם שהוא כמעט חסר כל, מתגורר אצל אביו ולמעשה נעדר כל רכוש, זאת חרף החשדות המיוחסים לו בדבר הוצאת כספים במרמה בהיקף של מיליונים.

לנוכח כל הדברים האלה וקביעת השופט כי איננה קיימת מסוכנות מצידו של א', החליט השופט לשחררו למעצר בית עד 2 ביוני ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים במשך חודשיים.

כזכור, מעצרו של קרוב משפחתו של א' הוארך עד 22 במאי.

תמונת אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה.

 

 

מתוך http://www.posta.co.il/index.php/widgetkit/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-2/global/2253-%D7%97%D7%A9%D7%93-%D7%A1%D7%90-%D7%9C-%D7%91%D7%9E%D7%99%D7%9C-%D7%A2%D7%A7%D7%A5-%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%94%D7%A6%D7%91%D7%90-%D7%95%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%99-%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%97%D7%94-%D7%91%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9D