החבורה המסוכסכת של מיכאל מור

| פורסם: 24 יוני 2014 מהעיתונות

מעצר של עבריין צעיר ואלים במיוחד מתל עדשים, בחשד לביצוע שני אירועי ירי במגדל העמק ונשר, חשף את החוקרים לפעילות של שמואל הרוש, שמתוך הכלא ארגן "חיילים" מכל הצפון לפגוע בשותפים שלו לשעבר בהנהגת ארגון הפשע שנחשב למסוכן בישראל * בימ"ר מעריכים שהקרע נובע מהעזיבה הממושכת של מור את ישראל, ובטוחים שהחשיפה שלהם מנעה מלחמת חיסולים עקובה מדם

 mor michael 290 - 190 harosh shmulik 190 - 290
 מיכאל מור ושמוליק הרוש  (צילום: יואב איתיאל, מגזין המושבות)

אח של מיכאל מור חוסל ביריות מתנקש
לפי השערות במשטרה ובעולם התחתון, הקורבן הראשון בסכסוך הוא בדרי מור בשנות הארבעים לחייו, אחיו של מיכאל מור שחוסל סמוך לחצות ביום שלישי (1 יולי) בלב נהריה, כאשר יצא מביתו. מתנקש ירה בו מספר כדורים. בדרי הובהל לבית חולים בנהריה אבל ניסיונות הרופאים להציל את חייו עלו בתוהו והוא נפטר על שולחן הניתוחים.
חשיפת הסכסוך הפנימי בקבוצה של מיכאל מור לא הרגיעה את הרוחות ולא הרתיעה את היריבים הניצים, בדרי שילם בחייו.

אלון עמר, עבריין צעיר בן 21 בלבד מתל עדשים, עומד במרכז חקירה של ימ"ר חוף אשר מנסה למנוע שפיכות דמים במסגרת הסכסוך הפנימי שהתגלע לאחרונה בתוך אחד מארגוני הפשע המסוכנים בישראל, זה של מיכאל מור מנהריה.

עמר נעצר עם אדם נוסף מאור עקיבא כבר ב-16 ליוני, עקב אירוע ירי על בית של משפחה ממגדל העמק אשר בניה המזוהים עם פעילות פלילית מסוכסכים עם עמר. עם המעצר נתפס ברשותו אקדח, שלפי טענת המשטרה שימש לירי על הבית במגדל העמק. עמר סירב להתייחס לטענות החוקרים וסירב לקבל ייצוג של סנגוריה ציבורית, עד שיוסדר היצוג שלו על ידי עו"ד תומר נווה. בית המשפט האריך את מעצרו בשבעה ימים, בהסכמה. במהלך החקירה הטיחו החוקרים בעמר, כי הוא ביצע גם את הירי לעבר העבריין מהקריות, אבי נמירובסקי, סמוך לאולמי הינומה ליד נשר ב-8 ליוני. נמירובסקי נפצע בגפיו ופונה לבית חולים.

police asayag eli 151 od tomer nave
 נצ"מ אלי אסייאג  עו"ד תומר נווה

האזנות סתר

מעבר לשני אירועי הירי הללו, שמיוחסים לענייניו האישיים של העבריין הצעיר, מה שיותר מעניין בחקירה מתייחס לתפקיד אותו מייחסים לעמר חוקרי הימ"ר, בפיקודו של נצ"מ אלי אסייאג. במהלך החקירה של אירוע הירי בנשר האזינו חוקרי ימ"ר חוף לשיחות טלפון שניהל מהכלא שמואל הרוש מנהריה, שותפו לשעבר של מיכאל מור בהנהגת ארגון הפשע, ומי שהורשע בהשלכת הרימון על תחנת המשטרה בנהריה (2001) במסגרת פרשת "השוטרים הנוקמים".

החוקרים האזינו גם לשיחות של שותפו לתא, יהודה אמזלג, וקלטו כי שניהם מפעילים לכאורה את אלון עמר ועבריין צעיר נוסף, רועי כהן מחצור, כדי שיפגעו במטרות מסוימות בחוץ. מה שהדהים את החוקרים זה, שהיעדים שהרוש ואמזלג סימנו לכאורה ל"חייליהם", היו עד לאחרונה בדרגים בכירים כאלה ואחרים בארגון הפשע שהנהיגו מור והרוש מנהריה.

המידע הזה הצטרף למידע דומה שנאסף במהלך המעצר של הרוש בחודש פברואר, ושגם ממנו עלה כי נתגלעו סדקים בארגון הפשע המגובש והממודר של מיכאל מור, שלמשטרה יש חשבון ארוך ימים איתו. אחת ההערכות היא, כי מאז שמור עזב את נהריה ואף את ישראל, המשמעת בתוך הארגון התרופפה וחלק מהאנשים ראו עצמם חופשיים לפעול בעצמאות ללא מחוייבות לארגון, בדיוק כמו שקרה כאשר שלום דומרני עזב את ישראל לטובת שהות ממושכת במרוקו.

במשטרה מבקשים לא להרחיב בעניין הזה, שגם להם עצמם אינו נהיר עד הסוף. עם זאת, אחת ההערכות מתייחסת לעסק מזון מהיר שהיה בשליטה של הרוש, ונאמניו של מור חזרו והשתלטו עליו מאז שהרוש נעצר בחודש פברואר בתיק של הנחת מטען לסוחר במתחם הקניות "פייסל" בכניסה לנהריה. במשטרה טוענים כי לא מדובר בסכסוך מהותי מדי, אלא ככל הנראה פגיעה בכבוד של אחד הצדדים, שגלשה במהירות למעשי איבה של ממש, עד למצב של אל חזור.

od shimon zion od shperling  noy 250 - 300
 עו"ד ציון שמעון  עורכי הדין דורון נוי ויהלי שפרלינג

גיוס כוחות בצפון

כך או כך, בימ"ר חוף זיהו כיצד הרוש מגייס אנשים מכל הצפון לצורך המאבק במעוזי התומכים של מור בנהריה ומגדל העמק בעיקר. עם המעצר של אלון עמר וחשיפת חלק מהקלטות הסתר הועבר הרוש מבית המעצר גלבוע לאגף הפרדה ארצית באותו מתקן.

אמזלג הוא תושב רחובות לשעבר, שמתגורר בחיפה מאז נישא לבת של משפחת קקון. גם הוא עצור עד תום ההליכים בתיק של הנחת מטען חבלה, לעבריין החיפאי אלי דהן, יריבם המושבע של הקקונים. עם מעצרו של עמר נעצר אמזלג בחשד לכך שהפעיל את עמר לפגוע באחרים, ככל הנראה הוא זה אשר ביצע את עיקר השיחות עם עמר מהתא המשותף עם הרוש.

עמר עצמו מוגדר כעבריין אלים במיוחד, שלנוכח גילו הצעיר לא עוצר באדום. עד כה הוגשו נגדו למעלה מחמישה כתבי אישום על עבירות אלימות חמורות ותיקי חבלה, כולל תקיפת סוהרים. מה שעוד הפתיע את החוקרים לגביו קשור בהיותו תושב הישוב הפסטורלי בעמק יזרעאל, תל עדשים, המזוהה עם ותיקי ארץ ישראל, לרבות הרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) וניצב אליק רון.

פרקליטו, עו"ד נווה: "מדובר בתיאוריית קונספירציה שהמשטרה מאמינה בה לצורך יצירת סכסוכים כאלה ואחרים, מרשי מכחיש מכל וכל את מעורבותו באירועים הנדונים. לאחר שנקבל את חומר החקירה הפורנזי נוכל להתייחס לגופו של עניין".

את תגובתם של עורכי הדין דורון נוי ויהלי שפרלינג אשר מייצגים את מיכאל מור וגם את שמוליק הרוש לא היה ניתן להשיג.

עו"ד ציון שמעון אשר אף הוא מייצג את הרוש מסר: "מרשי כלל לא נעצר ואף לא נח'קר בעניין זה, מדובר בהפצת מידע לא אחראי מצד המשטרה".

המשטרה עצרה גם את "החייל" הנוסף של שמוליק הרוש, עבריין בשם רועי כהן מחצור, שתועד במסגרת החקירה הנוכחית כאשר הוא מבצע עסקאות מריחואנה וחשיש עם קליינטים שהיו במעקב של המשטרה ומסרו עדויות נגדו. בימים אלה אמורים להגיש נגדו כתב אישום, ובלשכתו של מפקד ימ"ר חוף אסייאג בטוחים שהמעצר הזה הוא נדבך נוסף במניעה של שפיכות הדמים במסגרת מלחמת הירושה על הטריטוריה שמיכאל מור נטש לטובת תאילנד.

 האישומים נגד עמר: ירי על משפחת נאווי וסחיטה באיומים של אמא שלו

לבית המשפט המחוזי בנצרת הוגש כתב אישום נגד אלון עמר (21) ואריאל בן אזייב (26), המייחס להם שתי עבירות של סחיטה באיומים, סחיטה בכוח וריבוי מקרים של הפרת הוראה חוקית.

בכתב האישום שהגיש עו"ד אבי פסטרנק מפרקליטות מחוז צפון נטען, כי עמר ובן אזייב הצטיידו באקדח, במחסנית ובתחמושת. לפי כתב האישום, ב-5 ביוני שהה עמר בבית אמו, בניגוד לתנאים מגבילים אשר אסרו עליו להגיע לביתה בתל עדשים וליצור איתה קשר. ואולם, בן אזייב הגיע לבית אמו של עמר סמוך לשעה 22:00 וארבע שעות לאחר מכן יצאו השניים במונית לאזור סמוך לבית משפחת נאווי במגדל העמק.

עוד נטען, כי סמוך לשעה שלוש לפנות בוקר ירה עמר חמישה כדורים מהאקדח לעבר בית המשפחה, אולם מעצור באקדח מנע ממנו לירות שוב ולכן הוא ובן אזייב עזבו את המקום. בכתב האישום מצוין כי עמר המשיך להחזיק באקדח עד ה-16 ביוני, אז נעצר בבית אמו כשברשותו האקדח.

באישום השני בכתב האישום נטען, כי עמר – שהיה אמור לשבות בירושלים במסגרת צו שאסר עליו לצאת מהעיר, ולא ליצור קשר עם אמו – שהה בזכרון יעקב מספר ימים בניגוד לתנאים המגבילים, וב-14 במאי שהה בחיפה. כאשר נעצר עמר בעקבות הפרת התנאים – כך לפי כתב האישום – הוא התקשר לאמו להודיע לה על המעצר ואמר לה: "בגללך יא בת… עוצרים אותי כל הזמן. בואי עכשיו לתחנת חיפה".

לפי כתב האישום, למרות הפרת התנאים הוא שוחרר, ומאוחר יותר אף הוקלו התנאים, אולם בניגוד לאיסור להיכנס לתל עדשים וליצור קשר עם אמו, הפר עמר את התנאים וגר בבית אמו לסירוגין, עד שנעצר כשברשותו האקדח. הפרקליטות טוענת כי באותה תקופה עמר גם סחט כסף מאמו באיומים ובין השאר שלח לה הודעות טקסט מאיימות. יום לפני מעצרו, כך נטען, הוא אף דרש ממנה 1500 שקל וכאשר סירבה – הוא תקף אותה, חנק אותה וירק עליה, עד שנאלצה לברוח מביתה ולישון בבית אחר.

כתב האישום נגד עמר כולל ירי לעבר בית במגדל העמק, הפרת תנאים מגבילים במסגרתם שוחרר, וגם את תקיפת וסחיטת אמו באיומים.