חיזור גורלי

| פורסם: 04 ספטמבר 2014 מהעיתונות

אדם נשוי ש"התחיל" עם בחורה במסעדה טוען שנפל קורבן לסחיטה באיומים מצד יוסף אבו כליב, המנהיג התורן של משפחת הפשע מחיפה * משטרת חיפה חיכתה הרבה מאוד זמן לתיק הזה אבל השופטת הוך-טל הורתה השבוע לשחרר אותו למעצר בית בכפוף לאישור שירות המבחן * בינתיים בנגב, האח עומר אבו כליב נתפש עם קילו קוקאין ונשפט ל-22 חודשי מאסר
פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד יוסף אבו כלייב(42) מחיפה ונגד שניים ממקורביו, תאמר (27) וסאמר (28) כליבאת מבסמת טבעון, בגין קשר לפשע ומספר עבירות של סחיטה באיומים.

על פי כתב האישום שהוגש באמצעות עוה"ד שגב אדלר ורינת לוי, ב-17 ביוני יצר תושב חיפה, בעל מקצוע חופשי נשוי ואב לילדים, קשר טלפוני עם בחורה לאחר שהבחין בה באקראי במסעדה בחיפה. בשיחה ביקש האיש מהבחורה להיפגש עימו אולם היא הבהירה כי אינה מעוניינת והשיחה הסתיימה. בהמשך פנתה הבחורה לאבו כלייב שהינו ידיד שלה והשניים דיברו על השיחה עם המחזר.

המתלונן טען כי הוא מכיר את אבו כלייב משנת 2012, אז ביקש ממנו עזרה בגביית חוב, אולם לאחר מכן התחרט וחזר בו מבקשתו. בכתב האישום נטען, כי על רקע השיחה של המחזר עם הבחורה, שלושת הנאשמים קשרו קשר עם שני בני משפחה נוספים – שטרם נעצרו – לסחוט באיומים כסף מהמתלונן, ואותו לחלק ביניהם באופן שווה. ב-18 ביוני בשעות אחר הצהריים נפגש המתלונן עם תאמר וסאמר כליבאת במסעדת faces בחיפה. במהלך הפגישה דרשו השניים מהאיש לשלם בתוך שלוש שעות 100 אלף שקל, תוך שהם טוענים כי המחזר שוחח עם ארוסתו של אבו כלייב ולכן פגע בכבוד המשפחה. כל זאת תוך שהם מאיימים עליו ומפחידים אותו, באומרם כי מדובר בעונש על מה שעשה.

לאחר הפגישה הזו פנה המתלונן למכרים שלו וביקש מהם לתווך בינו לבין הנאשמים. אותם מכרים אכן דיברו עם אבו כלייב, אולם הדבר לא עזר, והאיומים נמשכו. כך למשל, ב-21 ביוני התקשר אחד הנאשמים למתלונן וביקש להיפגש עימו אולם המתלונן השיב כי הוא בנצרת ולכן לא יכול להיפגש. או אז השיב לו המאיים: "אנחנו עוברים בית בית בנצרת כדי להגיד לך שלום".

המתלונן פנה גם לקרוב משפחתו כדי שיתווך בין הצדדים, אולם נטען שהקושרים איימו גם עליו טלפונית. ב-27 ביוני הגיש המתלונן את התלונה במשטרה, ובאותו היום נפגש קרוב המשפחה עם שניים מהקושרים, בבית קפה בצומת אלונים. בפגישה הזו איימו לספר לאשתו של המתלונן וכן לשרוף את רכבו. באותה פגישה הסכים קרוב המשפחה לשלם לנאשמים 15 אלף שקל. הם הסכימו, אבל מאוחר יותר דחה אבו כלייב את הסיכום. מה שאבו כלייב לא ידע הוא שהמפגש של אנשיו עם קרובו של המתלונן בבית הקפה הוקלט, וכמוהו שיחות נוספות, בהן דרשו הנאשמים כסף.

מלבד כתב האישום, הפרקליטות הגישה גם בקשה להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, בה נטען בין היתר, כי למרות הכחשתם הקלטות ועדויות שיש בידי הפרקליטות מחזקות את התיק. כמו כן צוין בבקשה כי לשלושתם הרשעות קודמות.

דיון בבקשה נערך ביום ראשון אצל שופטת בית משפט השלום בחיפה, איילת הוך-טל. לאחר עיון בחומר הראיות ערכה השופטת אבחנה ברמה של עוצמת הראיון בין אבו כלייב, שמיוצג על ידי עו"ד משה שרמן, לבין שני האחים כליבאת, שמיוצגים על ידי עו"ד תומר נוה. לפי עמדת השופטת, עוצמת הראיות נגד האחים כליבאת גדולה בהרבה מעוצמת הראיות נגד אבו כליב. השופטת הורתה על מעצרם של האחים כליבאת עד תום ההליכים. לגבי יוסף אבו כלייב היא ביקשה לבחון תוך שלושה שבועות אפשרות של חלופת מעצר לפי חוות דעת של שירות המבחן (תיק בית משפט 34375-07-13).

הקוקאין של עומר 

od sherman moshe 150
עו"ד משה שרמן

האחים עומריוסףסעיד ומוחמד אבו כלייב נחשבים לזרוע החיפאית של משפחת חרירי מהמשולש, וב-15 השנים האחרונות הם השתלטו באופן כמעט מוחלט על ההיררכיה של הפשע בעיר. כמי שגדלו בשכונת חליסה, שכונת עוני קשה עם רוב מוחלט של המגזר הערבי, הם אף הגדילו לעשות כאשר השתלבו במובן מסויים בחיי הבוהמה בעיר. האחים אבו כלייב ואנשיהם חולשים על כמה מועדונים במתחמי הבילויים בוואדי סליב וציר מוריה בכרמל. כמו כן הם מפעילים סיטונאות של אלכוהול אשר משווק למועדונים רבים וגורף להם רווחים עצומים, על רקע הנגישות למועדונים שלהם ושל אחרים.

מלבד יוסף אבו כלייב שנעצר, גם מוחמד אבו כלייב מרצה תקופת מאסר. לפני מספר חודשים נעצר גם מנהיג המשפחה, עומר אבו כלייב, שנתפש באזור הפזורה הבדואית בנגב עם קילו קוקאין ברכב המרצדס שלו. גם לשם נזעק עו"ד שרמן, שהצליח לסדר לעומר עונש מדהים של 22 חודשי מאסר בלבד.
לפי שרמן היו בתיק בעיות של חיסיון מצד המשטרה. לדבריו, עומר אבו כלייב טען שהגיע למקום עם הנהג שלו כדי לאתר בעל חוב, ובדרך לא דרך הטמינו לו גורמים מהפזורה הבדואית את הקוקאין במושב הקדמי. בהקשר זה אומר עו"ד שרמן, כאשר יצא אבו כלייב עם רכבו מהמקום בו הוא שהה, נסע לפניו רכב "מלווה" מסוג מאזדה. לדבריו, בזמן שהבלשים קפצו על המרצדס כדי לתפוש את הסם הם נתנו למאזדה "המלווה" לעזוב את המקום ללא בדיקה.

"אני אמרתי שבעלי החוב עשו לו אמבוש, הם שמו לו באוטו שלא בידיעתו את הסם ואילו העוקבים שהיו בשטח של הבדואים נתנו למאזדה של ספקי הסמים ליסוע ותפשו רק את "הלקוח" לכאורה. "אמרתי לפרקליטות, 'נתתם לספק ללכת, מה אתם עושים צחוק? תביאו את הבנאדם, או שהוא עד או שהוא סתם משתף פעולה, ובכל מקרה אני אדרוש לחשוף את הסכם שלכם איתו'. זה הספיק להם כדי ללכת על עסקה, עומר קיבל 22 חודש כי הסם היה מתחת למושב שלו, והנהג קיבל רק 12 חודש".

 

מתוך http://www.posta.co.il/index.php/widgetkit/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-1/crime/795-%D7%97%D7%99%D7%96%D7%95%D7%A8-%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%9C%D7%99