החשד: סכסוך בתוך משפחת כראג'ה

| פורסם: 31 דצמבר 2014 Uncategorized

ר"מ מרמלה נעצר בחשד לרצח הכפול ושריפת הגופות של האחים חילמי ומורד כראג'ה * הרקע? ניסיון חיסול שלו בחודש ספטמבר בישוב חריש

 בית משפט השלום בראשון לציון האריך ב – 8 ימים את מעצרו של רמדאן מוסראתי (27) מרמלה שנעצר על ידי חוקרי ימ"ר מרכז בחשד למעורבות ברצח הכפול של האחים חילמי ומוראד כראג'ה בלילה שבין שלישי לרביעי (24 דצמבר) בשבוע שעבר.

כידוע, חמולת כראג'ה המורחבת נאלצה לעזוב את אזור רמלה והכפר ג'ואריש עקב מלחמת חיסולים עקובה מדם עם משפחות מקומיות ובראשן חמולת ג'רושי. בתיאום עם משרד הפנים והמשרד לביטחון הפנים עזבה החמולה למתחם מיוחד בישוב חריש שבפתח ואדי ערה. מאז חלק מהמשפחות עברו להתגורר בישובי הסביבה הערביים כמו אום אל פאחם ובקעה אל גרבייה, אבל גם בישובים יהודיים כמו חדרה נתניה ועפולה.

לכל אורך הדרך, רבים מבני המשפחה המשיכו במסורת העבריינית המוכרת שלהם – בעיקר בתחום הסחר בסמים קשים כמו הרואין וקוקאין, אבל נכנסו בטבעיות גם לפעילות ארגוני הפשיעה היהודים בתחומים כמו הימורים, גביית דמי חסות, גביית חובות, הלבנת הון וכדומה.

מוסראתי אינו משתייך לחמולת ג'רושי אלא להיפך, הוא מזוהה עם פלג משפחתי של משפחת כראג'ה דווקא אשר נותר באזור רמלה לוד. ר"מ, מוכר היטב למחוז מרכז במשטרה. בשנים האחרונות הוא הסתבך בעבירות פליליות – סמים, רכוש, החזקת סכין והחזקת אמצעי לחימה. לפני כארבע שנים נעצר בחשד לרצח בלוד ובמקרה אחר בחשד לירי לעבר בית ברמלה. בסופו של דבר רוב המעצרים הסתיימו ללא כתבי אישום.

הסיבה למעצרו הנוכחי נעוצה באירוע ירי שהתרחש ב–13 בספטמבר בישוב חריש, שם מתגורר הגרעין הקשה של משפחת כראג'ה. באותו לילה הוא הגיע ל"שיחת בירור" אצל אנשים המזוהים עם משפחת כראג'ה בישוב חריש. ככל הנראה, הבירור הזה הסתיים בטונים צורמים, שכן ביציאה מהבית בפאתי הישוב נורו לעבר מכוניתו מספר צרורות ירי, שפצעו אותו קלות וריססו את כל החלונות במכונית שלו.

מוסראתי הפצוע הגיע לבסיס משמר הגבול הסמוך לישוב חריש, מחנה ענבל, וביקש להתפנות לבית חולים. במקביל לפינוי שלו לבית החולים הלל יפה בחדרה נמסר דיווח על כך לתחנת משטרת עירון. כאשר השוטרים שהוקפצו לבית החולים הבינו במי ובמה מדובר הוא נעצר בחשד להחזקת נשק וירי במקום מגורים. טענת השוטרים היתה כי מעבר לירי שבוצע לעברו, הוא עצמו ביצע ירי באותה תקרית.

בדיון שנערך בבית משפט השלום בחיפה זעם הסניגור, עו"ד תומר נוה, על החוקרים אשר עצרו את מרשו הפצוע, שמבחינתו הוא קורבן עבירה ולא חשוד בביצוע עבירה. "זו טענה הכי הזויה שיכולה להיות", אמר עו"ד נוה, "אדם בעל עבר פלילי מותקף, יורים עליו, הוא בורח כדי לא לההרג, מזהה צוות של מג"ב ואומר להם קחו אותי לבית חולים… אז משאירים אותו בשטח 40 דקות מדמם, ובסוף בבית חולים שוטרים אומרים שהוא זה שירה?".

עו"ד נוה טען עוד כי חוקרי תחנת עירון לא השכילו לערוך בדיקת ירי לחשוד הפצוע, מה שלא סייע לשחרר אותו בבית משפט השלום, אבל הוביל לשחרורו בערר לבית משפט מחוזי.

אתמול מוסראתי נעצר עקב מידע מודיעיני על האירוע בחריש והסכסוך "הפתוח" שלו עם משפחת כראג'ה, ובעקבות פעולות חקירה שביצעו בימ"ר מרכז, בפיקודו של נצ"מ מוטי אדרעי, מאז שנמצא הרכב השרוף עם הגופות סמוך לתחנת הכוח גזר בשפלה בשבוע שעבר.

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של מוסראתי טען סנגורו, עו"ד ארי קדרי, כי המעצר עצמו יוצר סכסוכים שלא קיימים בתוך המשפחה. לטענה זו הגיב נציג המשטרה החוקר שאול בש: "הסכסוך בין בני המשפחה קיים ולראיה לא החשוד ולא אף אחד מבני משפחתו הגיע להלוויה של שני הבני דודים היקרים שלו". במהלך הדיון נרמז כי היחידה החוקרת לא תכננה לעצור בתחילה את מוסראתי, אך במהלך עדותו חלה התפתחות בחקירה מה שגרם לחוקרים לחקור אותו באזהרה בגין הרצח הכפול ועלה חשד כי אם ישוחרר הוא ימלט ועל כן הוחלט לבצע את המעצר בעיתוי זה.

סנגורו טען עוד כי מרשו שהה בחיפה, לא נמלט מהמשטרה והתייצב לחקירה מיד לאחר שזומן על ידי החוקרים . לדבריו, אין שום סכסוך במשפחה והוא אף ציין כי אחד הנרצחים נפגש עם מרשו ביום בו נמצאו גופותיהם.

השופט אילן בן דור אומנם לא קיבל את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו ב – 15 ימים, אך כן החליט לנוכח החשד נגדו והחשש להימלטות להאריך את מעצרו עד 6 בינואר.