גולן קקון חזר לחיפה – ניסיונות חיסול מכל עבר

| פורסם: 04 ספטמבר 2014 מהעיתונות

החקירה של ימ"ר חוף הביאה למעצר של חמישה עבריינים מחיפה ונשר המזוהים עם האחים קקון בחשד שהשליכו רימון על עסק של משפחת בן שמואל בחוף הכרמל, וניסו לחסל את אלי דהן המזוהה עם אברהם סיבוני המנוח *  

ביום רביעי (8 ינואר) נערכו דיונים בבקשת המשטרה להאריך בשנית את המעצרים של חמשת החשודים. במהלך הדיונים נחשף חשד נוסף שעלה במהלך החקירה כלפי חלק מהחשודים, ועל פיו טוענת המשטרה כי ב-12 לדצמבר, יהודה אמזלגיקיר בן לולו ומשה עמוס, המזוהים עם האחים קקון, היו מעורבים בהשלכת רימון לעבר קיוסק "פונדק החוף" של משפחת בן שמואל מול מגדלי חוף הכרמל בכניסה הדרומית לחיפה.

הרקע לפיצוץ שגרם נזק למקום הוא בסכסוך של אסף בן שמואל עם האחים גולן ויעקב קקון, שהחזיקו לפני 15 שנה קיוסק סמוך לקיוסק של משפחת בן שמואל, קיוסק שנהרס על ידי עיריית חיפה ערב כניסתם לכלא בשנת 2002. לאחרונה שוחרר גולן קקון מהכלא, ולאחר תקופה בהוסטל בירושלים נודע כי הוא חזר לחיפה. גולן קקון נעצר למספר ימים לאחר השלכת הרימון אבל שוחרר.

בדיון בעניינו של אמזלג טען הסנגור,עו"ד תומר נווה, כי חוקרי הימ"ר מבצעים תרגילי חקירה שונים בניסיון להפליל את אמזלג, בין היתר על ידי הכנסה של מדובב המזוהה לכאורה עם משפחה יריבה, משפחת אגבאריה (חרירי). "לאחר חמישה ימים בהם הוא לבדו בתא מכניסים אליו נציג של אגבאריה (חרירי). בדיקה עם קצין המודיעין תראה שקיים סכסוך בין החשוד לבין משפחת הפשע האמורה".

עוד ציין ע"ד נווה, "במהלך בחקירות מציגים לו עדויות של שותפיו אשר לכאורה מנסים לקשור אותו לביצוע העבירה, כל זאת על מנת שהוא ישתף את המשטרה בידוע לו. אין מחלוקת עובדתית ומודיעינית כי לחשוד כאן אין כל קשר לאדם שאותו ניסו לחסל".

בסופו של יום, השופטת מירב קלמפנר נבון קבעה שקיים חשד סביר לקיומה של תשתית ראייתית והאריכה את מעצרם של החמישה עד 12 בינואר.

בית משפט השלום בחיפה האריך (3.1) את מעצרם של חמישה תושבי חיפה ונשר החשודים בניסיון חיסול של עבריין מוכר, לאחר שברשותם של שלושה מהחשודים נתפס מטען חבלה רב עוצמה. החשודים הם: יהודה אמזלג (21), יקיר בן לולו (24), אורי בן הרוש (27) ומאיר חדד (33) – ארבעתם מחיפה – וכן משה עמוס (26) מנשר.

בתום חקירה סמויה – שהתבססה ככל הנראה על מידע מודיעיני, האזנות סתר ומעקבים – ביצעו בלשי ימ"ר חוף בפיקודו של נצ"מ אלי אסייג, את מעצרם של חמשת החשודים. תחילה נעצרו אמזלג, בן לולו ועמוס באזור חניון לין בקריית אליעזר, כשבקטנוע שהיה ברשותם הוסלק מטען חבלה. בעקבות פעולות חקירה נוספות נעצרו במהלך הלילה גם החשודים בן הרוש וחדד.

על פי המידע שבידי המשטרה, החשודים משתייכים לכנופיה המזוהה עם עם האחים קקון ובאמצעות המטען הם התכוונו לחסל את העבריין אלי דהן מכנופיה יריבה המזוהה עם אברהם סיבוני המנוח. לפי חשדות שהוטחו בעבר באחים קקון, הם היו מעורבים בחיסולו של סיבוני בשנת 2000 בחיפה. לאחרונה שוחרר גולן קקון מהכלא, ואחרי תקופת הסתגלות בהוסטל בירושלים הוא חזר לחיפה. לפי גורמים בעולם התחתון ובמשטרה, במפגש שהיה לאחרונה בין דהן לקקון בנוה דוד התפתח עימות מילולי נוקב, ואת התוצאה רואים בכמה אירועים מהזמן האחרון.

במשטרה מציינים כי מעצר החשודים מנע חיסול של דהן.

בתוך כך, לעמוס מייחסת המשטרה גם את החשד כי ב-6 בדצמבר החזיק כלי נשק בנשר באמצעותו ניסה לפגוע בעבריין אחר, במסגרת אותו סכסוך בין שתי הכנופיות.

למחרת, ב-7 בדצמבר עצרו חוקרי הימ"ר את אלי דהן ואת מתן יטח בחשד למעורבות באירוע ירי שאירע ברחוב שאול המלך בחיפה. באירוע זה לא היו נפגעים והשניים טענו כי אלמונים ירו לעברם. בית המשפט קבע אז כי לא הייתה עילה להחזיקם במעצר ושחרר אותם בתנאים מגבילים.

הבוקר (3 ינואר) הובאו חמשת החשודים שנעצרו אמש לבית משפט השלום בחיפה כשהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרם ב-14 ימים. השופטת יעל אבירם אומנם קבעה כי קיים חשד סביר כי החמישה מעורבים בעבירות המיוחסות להם, אך האריכה את מעצרם בשישה ימים בלבד.

 od tomer nave  police asayag eli 151
 עו"ד תומר נוה  נצ"מ אלי אסייג

החשודים מוכרים היטב למשטרה. כך למשל, בעברו של אמזלג הרשעות בעבירות אלימות, סחיטה, איומים והחזקת אמצעי לחימה. בגין עבירות אלה ריצה מספר מאסרים. בעבר היה מזוהה עם ארגון הפשיעה של אברג'יל, ואביה של אשתו הוא יעקב קקון. בילדותו התגורר ביבנה, בהמשך עבר לרחובות ולאחר נישואיו הרחיק עד חיפה. במהלך חייו הצעירים התקשה להשתלב במסגרות חינוכיות וניהל אורח חיים עברייני אלים. בן דודו, יהודה בוזגלו, נרצח לאחר שסירב לשלם דמי חסות בשוק סיטונאי ברחובות. אחיו, קובי אמזלג, נדקר קשות וחברו הטוב, שרון יוסף, נרצח באזור יבנה.

בן לולו גם הוא בעל הרשעות רבות בעבירות רכוש, אלימות והונאה. הוא אחיינם של יעקב וגולן קקון, מנאשמי פרשת "כנפיים שבורות", בה הואשמו בתחילה בשלושה מקרי רצח ובשני ניסיונות רצח, אך בסופו של דבר נשפטו ל-15 שנות מאסר כשהורשעו בקשירת קשר לביצוע פשע.

עמוס, בעל עבר בעבירות אלימות ורכוש, השתחרר לאחרונה ממאסר. בחודש נובמבר נעצר בחשד כי היה מעורב בירי לעבר אדם אחר בנשר ובפציעתו, ובחודש אוגוסט בחשד שהשליך חומר נפיץ לעבר ביתו של תושב קריית חיים. בסופו של דבר שוחרר ממעצרו ולא הוגש נגדו כתב אישום בתיקים אלה. גם הרוש וחדד מוכרים היטב למשטרה ונעצרו בעבר בחשד למגוון עבירות.

מפקד ימר מחוז חוף, נצ"מ אלי אסייג, התייחס למעצר החשודים: "ימ"ר מחוז חוף משקיע משאבים רבים על מנת למנוע מפשע מאורגן לפגוע בביטחונו של הציבור. סיכול אירוע זה ולרבות תפיסת מטען החבלה נזקף לזכות יכולות מודיעיניות לצד מקצועיות השוטרים. אנו נחושים להמשיך ולפעול אל מול אותם עבריינים המסכנים את הציבור".

סנגורם של שלושת החשודים המרכזיים שנתפסו עם המטען, עו"ד תומר נוה, מסר בתגובה: "מדובר בחקירה שרק החלה. טרם נחשפנו לחומר שבידי המשטרה. עם התקדמות החקירה נקבל אינדיקציה לחומר שבידי המשטרה ונוכל להגיב.

עדכון (16.1.14):

המשטרה הגישה  לבית משפט השלום בחיפה הצהרת תובע נגד יהודה אמזלג, יקיר בן לולו ומשה עמוס לקראת הגשת כתב אישום בתחילת השבוע בגין נשיאת מטען חבלה וקשירת קשר לביצוע פשע. עבירת ניסיון רצח כבר לא מיוחסת לשלושה במסגרת האירוע בו נתפסו על פי טענת המשטרה בדרך לחיסול עבריין. שני החשודים הנוספים, אורי בן הרוש ומאיר חדד, שוחרר בתנאים  מגבילים.  את שלושת החשודים מייצגים עורכי הדין תומר נוה, רונן חליוה ויעד נוה.

סנגורו של עמוס, עו"ד חליוה, מסר: "כל החשדות החמורים בגינן התחילה החקירה התפוגגו כלא היו. יש להניח שלאחר הגשת כתב האישום בעבירה של קשירת הקשר והחזקת מטען יתברר שגם מאחורי טענות אלה אין דבר וחצי דבר".

מתוך http://www.posta.co.il/index.php/widgetkit/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-1/crime/1469-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%98%D7%A8%D7%94-%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%9C%D7%94-%D7%A0%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%97%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%9C-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%A8-%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%94